Arama

ALS Hastalarının Evde Bakım Projesi

ALS Hastalarının Evde Bakım Projesi 

 

KASDER’in önemsediği “ALS Hastalarının Evde Bakımı”na yönelik çalışma, 04–08 Ekim 2010 tarihleri arasında dernek merkezinde bir kurs olarak gerçekleştirildi.

Kursa İstanbul Tıp Fakültesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Sağlık Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden 20 hemşire katıldı.

Oxford Üniversitesi’nden ALS hastalarının bakımı konusunda uzman hemşire Rachel Marsden tarafından kurs verildi ve aynı üniversiteden Heather Ryan eşlik etti.

Kursun içeriği; “ALS hastalarında beslenme, solunum, iletişim olanakları ve yapılacaklar, uğraşı terapisi, fizik-tedavi ve rehabilitasyon” konularını kapsadı.

Simültane çeviri eşliğinde tüm bilgi ve deneyimlerin aktarıldığı kurs sonunda, İstanbul Üniversitesi ve KASDER yetkililerinin imzaladığı “Kurs Katılım Belgesi” tüm katılımcılara verildi.

Kursa ALS tanılı hastalar da katıldı ve bakımlarıyla ilgili beklentilerini dile getirdiler. Bu katılım, eğitime katılan hemşireler için önemli bir buluşma sağladı.

Kursa katılan hemşirelerle 18 Ekim 2010 tarihinde KASDER merkezinde “Arama Toplantısı” düzenlendi. Toplantının amacı; “ALS hastalarının evde bakımı için nasıl bir çalışma başlatılması ve önceliklerin belirlenmesi” oldu. Toplantıda paylaşılan anlamlı görüşlerin raporu, katılımcılara ve İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü’ne iletilmiştir.

Eğitimi tamamlayan hemşireler, gruplar halinde ALS tanılı hastaları evlerinde ziyaret ederek eğitimlerini tamamladılar. Ayrıca, bu hemşireler, 2010 Kasım ve Aralık ayları içinde Oxford Üniversitesi’nde bir haftalık gözlem yapma fırsatını da elde ettiler.

Bu sürece katkı sağlayan İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, Prof. Dr. Çiğdem Kayacan, Prof. Dr. Aytolon Yıldırım, öğretim görevlisi Zeliha Tülek ve eğitimciler Rachel Marsden ve Heather Ryan'a, kursa katılan hemşirelere, Sağlık Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür ediyoruz.

 

 

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın
Bağış