Arama

TREAT NMD Projesi

TREAT NMD Projesi

TREAT-NMD (Translational Research In Europe For The Assessment And Treatment Of Neuromuscular Diseases), Nöromüsküler Hastalıkların Değerlendirilmesi ve Tedavisi İçin Avrupa'da Dönüştürücü Araştırma Projesi'ni ifade eder.

SMA ve DMD gibi nöromüsküler hastalıklar için geliştirilmiş birçok yeni tedavi stratejisi, özgün genetik bozuklukların düzeltilmesini hedeflemektedir.

Klinik bir çalışma planlandığında, uygun hastaların bulunması ve kolayca iletişime geçilmesi son derece önemlidir. Bu gereksinimi karşılamanın en etkili yolu, hastaların bilgilerinin tek bir veri tabanında veya araştırmacıların ihtiyacı olan hasta bilgilerini içeren kayıtların tek bir yerde toplanmasıdır.

TREAT-NMD, bu kayıtları tüm Avrupa genelinde tutmak için geliştirilmiş bir programdır.

KASDER, ulusal kayıtların yanı sıra bu kayıtların tümünün tek bir Avrupa kayıt sistemine katılmasını kabul etmiştir. Bu sayede, ulusal kayıtlara geçmiş hastalarla uygunluk durumu incelenerek klinik çalışmalar için gerektiğinde irtibata geçilebilmektedir.

Ayrıca, bu kayıtlar; DMD ve SMA gibi hastalıkların Avrupa'da ne sıklıkta görüldüğünü göstermektedir ve hasta bakımını geliştirmek için yapılacak diğer çalışmaları desteklemektedir.

Türkiye Kas Hastalıkları Derneği, yıllardır bu projenin ortakları arasında yer almıştır.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın
Bağış